Futbol Nedir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir yere sahip olan futbol, oldukça fazla bir izleyici kitlesine sahiptir. Özellikle dünya çapında karşılaşmaların yapıldığı ve şampiyonaların düzenlenmesinden dolayı, bu sporun ortaya çıkışı merak edilerek futbol nedir sorusu sorulmaktadır.

Futbol Nasıl Bir Spordur?

Futbolun spor olarak incelenmesinden önce, futbol nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Esas adı football olan bu spor, adından da anlaşılacağı gibi ayak topu anlamına gelmektedir. Futbol on birer kişilik iki takımından oluşan ve sadece ayak ile kafanın kullanılarak, karşı kaleye gol atma amacı olan bir spor türüdür. Takımların amacı topu, karşı takımın kalesine sokmaktır (gol atmak) ama galibiyet için rakip takımdan daha fazla gol atmak gerekmektedir. Golsüz veya eşit gol sayıları ile maçın bitmesine ise beraberlik adı verilmektedir. Futbolda elle oynamak veya tutmak sadece kalecilere serbest bırakılmıştır. Ayrıca, takımların daha önceden belirlenen renk ve sembollere sahip formalar giymesi ve krampon adı verilen özel spor ayakkabılarını kullanmaları gerekmektedir.

Futbol maçları 45’er dakikadan oluşan iki devre halinde, toplam 90 dakika sürmektedir. Her spor dalında olduğu gibi futbolda da karşılaşmaları yöneten hakemler vardır. Bu hakemlerden birisi orta hakem (karar vermeye yetkili hakem), iki tanesi ise orta hakeme birçok pozisyonda yardım eden yardımcı hakemlerdir. Bazı şampiyonalarda, bu hakemlere ilave olarak iki adet de kale arkası hakemi bulundurulmaktadır. Hakem sayısı ne olursa olsun, en son karar orta hakemindir.

Futbolun Tarihçesi Nedir?

Futbolun tarihçesi çok eski zamanlara dayanmaktadır. kuralları ve şekli birebir aynı olmamakla beraber, MÖ 2500 yıllarında Çin’de futbola benzer topla oynanan bir sporun olduğu tespit edilmiştir. Futbol benzeri oyunlar tarih boyunca birçok medeniyetlerde yapılsa da, bu günkü futbol şekline İngiltere’de ve 17‘nci YY’da rastlanmaktadır. Daha sonra ise, tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamış ve takımlar, ligler ile uluslararası müsabakalar yapılmıştır. Günümüzde dünyada 250 milyondan fazla futbolcunun olduğu belirtilmektedir.

Futbol Sahasının Özellikleri Nelerdir?

Futbol sahaları, uluslararası maç standardı olarak uzunluğu 100 ile 110 m, genişliği ise 64 ile 75 m olarak belirlenen, dikdörtgen şeklindedir. sahanın kısa kenarları kale çizgisi, uzun kenarları ise taç çizgisi olarak adlandırılır. Orta çizgi ise (maça başlanan çizgi) sahanın tam ortasında bulunur. Kalelerin yüksekliği 2,44 m, genişliği ise 7,42 m’dir ve topun ağırlığı 410 g ile 450 g arasında olmalıdır. Kale çizgileri ile taç çizgilerinin birleştiği köşeler ise korner atışının yapıldığı yerlerdir.

Futbolda Kullanılan Terimler Nelerdir?

Futbolda kullanılan terimler, genellikle oyun kurallarından oluşmaktadır. Bu kurallar uluslararası futbol federasyon birliği (FİFA) tarafından, zaman zaman değiştirilse de, en çok kullanılan terimler şu şekildedir:

1. Penaltı

2. Gol

3. Aut

4. Korner

5. Serbest vuruş

6. Ofsayt

7. Taç

8. Sarı ve kırmızı kart

9. Faul