Tarihin En Büyük Futbol Stadyumları

Neredeyse dünya üzerinde milyarlarca fanatiği bulunan futbol oyununun tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Çok eski zamanlarda farklı isimlerle ve farklı amaçlarla oynanan futbol, günümüze gelindiğinde belirli kuralları olan evrensel bir oyun halini almıştır. Öyle ki günümüzde futbol oyununun oynanması için devasa büyüklükte stadyumlar inşa edilmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlere tarihin en büyük futbol stadyumları nelerdir, bunlar hakkında bilgi vereceğiz.

Kuzey Kore – Rungrado May Day

Kuzey Kore’de inşa edilmiş bu büyük futbol stadyumu gerek alabildiği seyirci kapasitesi gerekse ilginç mimari yapısı ile göz kamaştırıyor. Yaklaşık yüz elli bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan stadyumun büyüklüğü 22 bin 500 metrekareden oluşuyor. Yaklaşık 16 kemerden oluşan çatı kısmı ise deniz kabuğu biçiminde. Aynı zamanda manolya çiçeğine de benzerlik gösteren çatısı ile tarihin en büyük futbol stadyumları arasında yerini alıyor. Kuzey Kore’de bulunan bu devasa denebilecek kadar büyük olan stadyum, sadece futbol müsabakaları için değil, aynı zamanda çeşitli gösteriler içinde halkın kullanımına sunuluyor.

Hindistan- Salt Lake

Hindistan ülkesinin Batı Lengal denilen eyaletinde bulunan Salt Lake isimli stadyum tarihin en büyük futbol stadyumları arasında ikinci sırayı alıyor. Hindistan’da bulunan birden fazla kulübün ev sahipliğini üstlenmekte olan stadyum, tam olarak yüz yirmi bin kişiye hizmet sunma kapasitesine sahiptir. Her bir izleyici için ayrı bir güvenli çıkış yöntemi oluşturularak dizayn edilmiş bu devasa yapı, her bir seyirci ayrı ayrı düşünülerek tasarlanmış. Yapımında ve projelendirilmesinde büyük emek ve çaba sarf edilmiş olan bu yapı futbol izlemek için harika bir şekilde tasarlanmış.

Johennesburg- Soccer City

Afrika kültürüne has bir şekilde tasarlanarak yapılmış olan yapı, kendisine özgün ve benzersiz bir projeye sahip. İçerisinde yaklaşık olarak 94 bin 700 kişiyi barındırma kapasitesine sahip olan bu yapı, futbol sahası dışında pek çok şeyi de içerisinde barındırıyor. Bu yapının içinde ek olarak 2 bin 451 kişiyi alabilecek bir basın tribünü, 15 bin aracın sığabileceği bir park yeri ve 300 kişiyi ağırlayabilecek bir restoran bulunuyor. Bunun dışında ise bu devasa stadyum birbirinden farklı ödüllere sahip.

Barcelona- Camp Nou

Barcelona’da yapılmış olan Camp Nou futbol stadyumu 99 bin 300 seyirciyi ağırlayabilmesi ile Avrupa’nın en büyük stadyumu olarak biliniyor. Her kesim tarafından kesinlikle bilinen ve fanatiğinin bol olduğu FC Barcelona takımına ev sahipliği yapıyor olması ile de ayrı bir ünlü bu stadyum. Açıldığı yıl yaklaşık 93 bin seyirciyi ağırlayabilen stadyum bir dönem 125 bine varan kapasiteye kadar çıkarılsa da, daha sonra belirlenen kurallar nedeniyle kapasitesi tekrar 99 bin seviyesine düşürüldü. Barcelona takımının renkleri ile dizayn edinmiş dış mimarisi ile sadece futbol maçlarına ev sahipliği yapmıyor bu devasa stadyum. Aynı zamanda her yıl bir turist akınına da maruz kalıyor.