Tarihteki İlk Gazino

1977 yılına damgasını vuran olaylardan bir tanesi ilk gazino olan Maksim gazinosunun açılışıdır. Bu gazino gerek dekoru gerek aydınlatmaları ile birçok kişiyi bünyesine çekmiş ve Zeki Müren’den Ajda Pekkan’a kadar birçok kişi tarihteki ilk gazino sahnesinde yer almayı başarmıştır.

Adını Thomas’ın Kulübünden Aldı

Çarlık dönemi zamanlarda ekim devrimi ile beraber Thomas, elinde ne varsa her şeyi kaybetmişti. Hayata bu esnada sıfırdan başlamayı düşündü ve bunun için karısını da yola alıp koyularak İstanbul’a geldi. İstanbul’a gelen Thomas, Şişli’de ilk lokal olan Stella’yı açtı. Stella çok kısa süre içerisinde büyüdü ve adeta İstanbulluların dans mekanı oldu. En popüler danslar burada yapılmaya başlandığı gibi, en mükemmel caz orkestraları da burada sahne almaya başlar hale geldi…

Stella’nın Ardından Maksim

Thomas, Stellan’ın bu kadar kısa süre içerisinde büyümesinden etkilenerek başka bir şube daha açmak istedi. Bu sefer ise rotasını Taksim’e çevirdi ve tarihteki ilk gazino olan Maksim gazinosunu Taksim bölgesinin tam göbeğinde kurdu. Maksim de tıpkı Stella gibi çok kısa süre içerisinde İstanbul’da üne kavuşur bir hale geldi. Mükemmel orkestrası ve bunun yanında sahne şovlarının yanı sıra, zengin içerikli menüsü ve içkileri ile müdavimleri etrafına toplamayı başardı. Maksim gazinosunun bu şanı tam olarak 5 yıl sürdü. Beşinci yılın sonunda Thomas elinde ne varsa hepsini fazlası ile harcamaya başladı ve borçlandı.

Mekanın Kapanışı

Şanı hızlıca yayılan Maksim gazinosu Thomas’ın hesapsız harcamaları yüzünden sekteye uğrarken, Yıldız Sarayı adı verilen kumarhanenin de açılmasıyla mekan tamamen iflas haline geldi. Maksim gazinosu müşterilerinin bir kısmını ilk olarak Yıldız Sarayına kaptırmıştı. Tüm bunlar sonucunda kapanışa giden Maksim’in sahibi Thomas ise yapmış olduğu borçlar sonucunda hapishaneye alındı.

Çöküşü çok büyük olan Maksim, 1927 Aralık ayında borçlarının bazı kısımlarına karşılık gelecek şekilde başka birisine devredildi. Thomas ise yatmış olduğu ceza evinde zatürreye kapıldı ve vefat etti. Böylelikle bu devir de burada birden yükseldiği gibi birden de son bulmuş oldu. Tüm bunlar sonucunda 1961 yılında Fahrettin Aslan Maksim gazinosunu tekrardan canlandırarak İstanbul gecelerine sunmayı başardı.